مزايای انتخاب نمای کامپوزیت

Previous Next

مزايای نمای کامپوزیت نسبت به محصولات مشابه در صنعت ساختمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بي شك بيشترين استفاده از نمای کامپوزیت در صنايع ساختماني است . ساخت ورقهاي کامپوزیت در ابتدا با هدف ايجاد مصالحي در جهت سبك سازي ساختمان و ايجاد آزادي كامل در طراحي معماري آن بوده است ، كه متعاقباً در صنايع ديگر نيز به كار گرفته شد. اما برتري ورق های کامپوزیت ایستا کامپوزیت ورق رایان در مقايسه با ساير مصالح جايگزين در صنعت ساختمان فقط در سبك سازي نيست که به برخی از مزایای اصلی آن میپردازیم.

 

۱- سبك سازی وزن سازه‌ها

يكي از مهمترين معضلات صنعت ساختمان وزن زياد سازه هاست ، كه باعث مي شود سهم بيشتري از نيروي زمين لرزه را دريافت كنند. همچنين مصالح سنگي و آجري و شيشه هاي استفاده شده در نماي ساختمانها به دليل وزن بالايشان بيشتر در معرض خطر جدا شدن از نما و پرتاب شدن بر روي محل گذر عابران قرار دارند. وزن زياد و حجم بالاي سنگ و مصالح مشابه ، استفاده از زير سازيهاي سنگين‌تري را نيز مي‌طلبد.

در اين راستا اخيراً در ساختمان هاي بلندتر از ۴ طبقه كمتر از مصالح سنگي درشت درشت و آجري استفاده مي كنند.

بدين شكل نماي سيماني ، پلاسترهاي معدني و ورقهاي این شرکت بيشتر در مركز توجه قرار گرفته‌اند. با يك مقايسه كوچك ميتوان به ارزش استفاده این محصول در سبك سازي ساختمان پي برد.

 

۲- كاهش هزينه هاي جانبي

با توجه به مقرون به صرفه بودن ورق های کامپوزیت در مقابل سنگ هاي گرانيتي مرغوب و شيشه‌هاي رنگي با كيفيت و … انتخاب نمای کامپوزیت يك تصميم به صرفه و كاملاً اقتصادي است.

همچنین علاوه بر كاهش هزينه‌ها در خريد با كاهش هزينه‌ها در نصب نيز روبرو هستيم چرا كه کامپوزیت اين قابليت را دارد كه به راحتي در كارگاه ساخت برش خورده ، خميده شود و به شكل مورد نظر درآيد و نصب گردد.

بدين ترتيب هزينه‌هاي انتقال مصالح شكل گرفته از كارخانه به محل پروژه و هزينه‌هاي بالاي زير سازي و نصب كاهش خواهد يافت.

نكته ديگر سرعت بالاي نصب ایستا کامپوزیتاست. همچنين با توجه پرت بالاي مصالح سنگي نما چه در حمل و نقل و چه در هنگام نصب ، ایستا کامپوزیت از كمترين ميزان خسارت اقتصادي در اين مقوله برخوردار است.

۳- روشهاي شكل دهي و فرم دهي آسان

ایستاکامپوزیت به راحتي و با استفاده از ابزار معمولي و رايج صنعت مربوطه بريده شده ، خم و كماني مي شود و به شكلهاي مورد نظر درمي آيد.

درحالي كه حتي افراد كم تجربه نيز با رعايت نكات مرتبط با محصول ، مي‌توانند نسبت به نصب آن اقدام نمايند. در ادامه به ابزارها و روشهاي نصب ایستا کامپوزیت اشاره خواهد شد.

۴- از بين رفتن محدوديت ها در استفاده از ايده‌هاي مختلف طراحي

محصول ایستا کامپوزیت به راحتي در اندازه هاي مورد نظر طراح و با رنگهاي متنوع و زيبا برش مي‌خورد و طرح مورد نظر را حاصل خواهد نمود. خواست هر معمار حاصل شدن منحني‌ها ، كمان‌ها ، چند وجهي‌ها ، حلقوي‌ها ، و … متنوع براي خلق چيدمان مطلوب و مورد نظر است. ایستا کامپوزیت متضمن وقوع اين رويداد خواهد بود.

۵- دوام و عدم تغيير رنگ به هنگام تغيير شكل

شكل پذيري بالا جزء ذات ایستا کامپوزیت است. مهم اين است كه شكل پذيري كامل و كم نظير ایستا کامپوزیت به هيچ عنوان بر دوام و صافي سطح آن اثر نامناسبي نخواهد داشت. نهايي سازي رنگ سطوح با تكنولوژي PVDF و NanoPVDF  نيز ثبات رنگ و عدم ايجاد ترك و تغيير در Contrast رنگ ایستا کامپوزیت را تضمين خواهد نمود.

۶- رنگهاي متنوع و حذف بازتاب نور خورشيد

استفاده از رنگهاي متنوع و نهايي سازي لايه محافظ Poly Vinylidene Fluride) PVDF) كه نوعي Fluoro Carbon است ، علاوه بر ايجاد زيباي‌هاي هاي فراوان باعث حذف بازتاب نور خورشيد از روي ورق آلومينيوم شده است.

Fluoro Carbon نوعي رزين است كه نهايي سازي سطح با آن باعث مي شود خم كردن و فرم دهي ، شكست يا تركي در سطح رنگ ايجاد نكند.

 

۷-مقاومت در برابر باران هاي اسيدي و اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد

رنگهاي داراي لايه محافظ PVDF مقاومت بالايي در برابر UV نور خورشيد دارند. همچنين باران هاي اسيدي نيز بر روي سطوح داراي محافظ PVDF اثري ندارد.

هيچ يك از مصالح نماي ديگر داراي چنين خواصي نيستند و به عنوان مثال گرانيت به سرعت در اثر بارانهاي اسيدي و اشعه UV جلا و سطح صيقلي خود را از دست مي دهد. سيمان سفيد به سرعت كثيف شده و رسوب باران در طول زمان بر روي شيشه باقي مي‌ماند.

۸- بی نیازی از شستشوی مداوم

يكي ديگر از ويژگيهاي محصولات ایستا کامپوزیت ورق رایان در قياس با ديگر مصالح مصرفي در نماي سازه ، عدم جذب كرد و غبار است.

به خاطر وجود لايه PVDF نوعي (Fluoro Carbon) بر روي ایستا کامپوزیت ، گذر جريان هوا در ورق الكتريسيته ساكن ايجاد نخواهد كرد. بدين شكل گرد و غبار معلق در هوا جذب سطح ورق نشده ، سطح تميز مي‌ماند. در صورت جذب شدن ميزان كمي گرد و غبار نيز اولين باران سطح ایستا کامپوزیت را دوباره پاكسازي خواهد نمود.

۹- زیرسازی آسان و متنوع

براي زيرسازي ایستا کامپوزیت ميتوان از شبكه هاي آهني يا آلومينيومي استفاده كرد. در هر دو سيستم زيرسازي مي توان جزئيات جداگانه و شبكه بنديهاي متفاوتي براي روش نصب در نظر گرفت. بدين ترتيب بسته به نوع سازه يا تجهيزات مورد نظر ، براي دستيابي به آسانترين و منطقي ترين راه حل ممكن ایستا کامپوزیت انتخابهاي مختلفي را ارائه خواهد نمود.

۱۰-قابليت تعويض پانل

سيستم نصب و جابجايي ورقهاي نصب شده ایستا کامپوزیت به قدري آسان است كه تعويض هر پانل دلخواه براي مصرف كننده به سرعت قابل اجرا خواهد بود. در حالي كه هزينه آنچناني در بر نخواهد داشت . از همه مهمتر اين كار در كوتاه ترين زمان ممكن انجام مي پذيرد.

۱۱-عايق صوتی و حرارتی عالی

ذات مركب ایستا کامپوزیت باعث مي‌شود سرعت حركت موج صوت در برخورد با لايه هاي مختلف (با چگالي و بافتهاي متفاوت) بارها تغيير كند. بدين شكل انرژي موج صوت تحليل رفته و عمق نفوذ آن كاهش مي يابد.

همچنين ایستا کامپوزیت با توجه به ظرفيت حرارتي سيستم تركيبي آن با هسته پلي اتيلن ، عايق حرارتي بسيار عالي مي باشد.

۱۲- قابليت بازيافت مواد مستعمل و خورده برش ها

ورق هاي تركيبي آلومينيوم (مانند تمامي محصولات مرتبط به آلومينيوم) اين قابليت را دارا است تا پس از سالها مصرف ذوب شده و بعد از زدودن آلاينده ها دوباره به چرخه توليد و مصرف باز گردد.

بدين ترتيب توجيه اقتصادي استفاده از ایستا کامپوزیت منطقي تر از هر محصول مشابه ديگري در ساختمان خواهد بود.

مقالات آموزشی